Yapay Zeka Denetim Çerçevesi Kılavuzu

news details
  • 10/12/21

Yapay Zeka Denetim Çerçevesi Kılavuzu

Yapay zeka (AI) uygulamaları hayatımızın birçok alanına girmiş olup artan bir hızla yayılmaktadır. Yapay zekanın getirdiği önemli faydalar olması büyük avantajlar sağlar iken, kişilerin hak ve özgürlükleri için oluşturabileceği risklerin de değerlendirilmesi gerekmektedir. 


Bu nedenle, ICO (Information Commisioner’s Office) tarafından; veri koruma uyumluluğu için en iyi uygulamalara odaklanılarak yapay zekayı denetlemeye yönelik bir çerçeve hazırlanmıştır. 


İster kendi AI sisteminizi tasarlayın, ister üçüncü parti bir sistem kullanın. Bu çerçeve AI uygulamalarını denetlemek ve kişisel verilerin adil bir şekilde işlenmesini sağlamak için bir metodoloji sağlamaktadır.


Bu kılavuz, iki hedef kitleye yöneliktir:
• Veri koruma görevlileri (DPO-Data Protection Officers), genel danışmanlık, risk yöneticileri ve ICO'nun kendi denetçileri gibi uyumluluk odaklı kişiler.
• Makine öğrenimi uzmanları, veri bilimcileri, siber güvenlik yöneticileri, BT risk yöneticileri, yazılım geliştiricileri ve mühendisleri gibi teknoloji uzmanları.

Not : Doküman “Yapay Zeka Denetim Çerçevesi Kılavuzu" olup taslak olarak hazırlanmış gelişmelere göre güncellemeler devam etmektedir.

Dosyayı İndirmek için Tıklayınız
-->