GÜNDEMDEN HABERLER

news details
  • 06/03/20

GÜNDEMDEN HABERLER

KOBİ’ler, “Koronavirüse karşı Nasıl Bir yol İzlemeli”

Burdur Doğaltaş Sanayicileri Derneği Başkanı Nasuh Ekinici’ye göre “Türkiye Maden İhracatının büyük kısmının Çin’e olduğunu ancak Ocak 2020 yılı itibari ile ortaya çıkan Koronavirüs sebebi ile Çin’e olan maden ihracatında düşmeler başladı. Dolayısıyla firmaların nakit akışı bozulacağından Eximbank ve Kamu Banka Kredileri 1 yıl süre ile ertelenmelidir “dedi.

Plastik Sanayicileri Derneği Başkanı (PAGDER) Selçuk Gülsün’e göre;Ülkemizde üretilen yüksek kapasiteli plastik işleme makinalarında kullanılan Çin menşeli ham madde ve ara mamul tedarikinde yaşanan sıkıntılar firmaları farklı çözümler üretmeye ve yeni ticaret kanalları bulmaya yönlendirmektedir. Virüse karşı önlem almak mümkün olmasa dahi doğru stratejilerle ülkemiz ekonomisi ve plastik sanayisi bu olaydan pazar kazanımı ile çıkabilir.” Dedi

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister’e göre; “Koronavirüs salgınının küresel ticaret bakımından olumsuz bir etkisi olduğunu görüyoruz. Koronavirüsü salgını dolayısıyla başta maske olmak üzere eldiven, koruyucu kıyafet vb. birçok koruyucu ürün ve hijyen ürünlerinde talep artışı oldu. Ham madde tedarik sıkıntısı bizim üretim ve ihracatımızı ilerleyen dönemde olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla bu yönüyle Çin’den ithalatımızın kısıtlanması sonucu hemen bütün endüstriyel sektörlerimizde zincirleme tıkanma yaşanması riski ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu sebeple basıl bir yol izleneceğine dair eylem planı oluşturmalıyız diye düşünüyorum” dedi. Kaynak: https://www.dunya.com/kose-yazisi/kobiler-koronaviruse-karsi-hizli-bir-acil-eylem-plani-olusturmaliyiz-diyorlar/464131

 

Tedarik Zincirinin Dijitalleşmesi

www.yerliara.com ile tedarik zincirlerinin dijitalleşmesi amaçlanmaktadır. “Yerliara.com “ KOBİ’leri, yazılım firmalarını ve girişimcileri bir araya getiren “yerliara.com” Türkiye’nin ilk yüksek teknolojili ürün, yazılım ve girişimci arama motoru ve sosyal medyası olarak dikkati çekiyor. Veri tabanında bugün itibarıyla 15 binden fazla firma ve on binlerce ürün barındıran “yerliara.com” Dijital pazarlamaya farklı bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

Yerliara.com’un çözüm ortakları arasında İSO, İTÜ Arı Teknokent, İMSAD, TAYSAD, EVSİD, TİAD ve PAGEV gibi 20’ye yakın güçlü kurum yer alıyor. Yaklaşık 3 yıllık ön hazırlıkla alt yapısını oluşturan ve test yayınlarını tamamlayan “yerliara.com” için geniş kapsamlı saha araştırmaları ve binlerce fazla yüz yüze görüşme yapıldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, ihracatta yapay zeka dönemine geçtiklerini belirtti. KOBİ’lerin dijitalleşmesi ve 2020’de güçlü bir çıkış yapması için her tür enstrümanı hayata geçirmek için çalıştıklarını vurgulayan Gülle, bu kapsamda Proje ve Dijital Dönüşüm Ofisi’ni açan TİM'in sayıları 90 bini aşan ihracatçılara TİMMobil ve AloTİM uygulamaları ile 7/24 sorun çözeceğini, ihracat hacminin artması için destek verecek ve yeni pazarlara giriş için radar olacağını kaydetti.

Gülle, www.yerliara.com ile de ülke içindeki tedarik zincirlerinin dijitale taşınmasının sağlanacağını belirtti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan da ticarette yerli milli ama evrensel dönem başladığını aktardı. Kamu alımlarında yurt içinde üretilen ürünlerin tercih edilmesi ve yerli sanayinin desteklenmesinin birçok sektörde dışa bağımlılığı azaltacağını, Türkiye'nin uluslararası rekabet gücü üzerinde olumlu etkiler yapacağını dile getiren Bahçıvan, "Başkalarının ürettiği teknolojiyi tüketen olmaktan hızla çıkıp, kendi yüksek milli teknolojimizi geliştirmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Bahçıvan, yaşanan son gelişmelerin "yerli, milli ama evrensel" bir anlayışla milli teknoloji hamlesine katkı yapacağına inandıklarını vurguladı.

Birçok sektör “yerliara.com” ile işbirliğinden dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.

Türkiye’de ciddi bir eksik olarak karşımıza çıkan ürün ve şirket bazındaki yerlilik oranlarının ölçümlenmesi “yerliara.com” sayesinde sağlanacak. Takip edilebilir ve düzenli olarak açıklanan bir endeks oluşturulacak. Bu sayede Türkiye’nin ürün ve sektör bazındaki yerlilik karnesi düzenli olarak incelenebilecek. Farklı dil altyapılarına sahip olan platform, Türk firmalarının ihracatına da katkı sağlamayı hedefliyor. Kaynak: https://www.dunya.com/ekonomi/is-dunyasi-kendi-arama-motorunu-kurdu-haberi-463508

-->